top of page

אימון HEG לדפוסי חמצן לאונה הקדם מצחית

ביופידבק בשיטת HEG (המואנספלוגרפיה) הינו טיפול יעיל ומשולל תרופות הכרוך בהשגת ויסות-עצמי של פעילות קליפת המוח ומתאים למגוון מצבים נוירו-פסיכולוגיים.
HEG מייצג דרך פשוטה ולא פולשנית לפקח ולאמן תפקוד מוחי. לקוחות מפגינים היענות גבוהה לטיפול ב-HEG והאימון ניתן להעברה בלוויית משוב מבדר ומושך המתאים לילדים ולמבוגרים.


מכשיר ה-HEG מודד ומספק משוב ביחס לשינויים הקשורים לדינאמיקה של זרימת דם ולחילוף חומרים תאי באזורים ממוקדים של קליפת המוח. מדדים אלה קשורים בצורה הדוקה לפעילות מוחית על רקע תופעה המכונה "שיתוף בין פעילות עצבית וזרימת דם" (שיתוף נוירו-וסקולארי). בקצרה, הדם נושא את כל חומרי ההזנה והחמצן הדרושים כדי לתדלק פעילות עצבית וההעברה לפי אזורים של אספקת דם לכל חלק בקורטקס קשורה באופן הדוק לדרישות המטבוליות המסוימות ולרמה של פעילות עצבית באותו אזור בכל רגע נתון.


תרגול חוזר ונשנה ב-HEG "מאמן" את המוח בדרך ייחודית המעניקה למתאמן יתרונות נוירו-התנהגותיות מאוד מבטיחים וארוכי-טווח. עד כה, יושמו טכניקות הדמיה מסוג SPECT (טומוגרפיה ממוחשבת של פליטת פוטון יחיד) לפני/אחרי הטיפול על מנת לוודא שהתערבות אימון ה HEG אכן מסייעת לעליות ברורות בזרימת הדם (אקטיבציה) מתחת לאזורים המטופלים.

מהו נוירופידבק HEG? המו-אנצפלו-גרף (HEG)

HEG הוא שיטת נוירופידבק יחסית חדשה ועוד ישנה הרבה עבודה במחקר היישומים של השיטה במצבים קוגניטיבים ורגשיים שונים.

ישנם שלושה תחומים שבהם HEG כבר הוכיח את עצמו : הפרעות קשב וריכוז, דכאון ומיגרנות

דכאון

 

אנשים מדוכאים סובלים בדרך כלל מחיוניות ומוטיבציה ירודות ומחוסר יכולת להתרכז. חלקם סובלים מ"השטחה רגשית" בעוד אחרים חווים רגשות מאד עוצמתיים. כל התופעות הללו עשויות להיות קשורות לחוסר הוויסות בPFC. אימון להגברת פעילות בPFC מסייע לטיפול בדיכאון , ראשית בגלל הפעילות הירודה שלו במצבים אלו, ושנית כיוון שאזור זה קשור לוויסות גם של איזורי מוח נוספים הקשורים לרגשות.

 

מיגרנות

 

ד"ר ג'פרי כרמן פיתח את ה PIR HEG באופן ספציפי לטיפול במיגרנות. התוצאות מעודדות. כרמן טיפל ב100 מקרים של מיגרנות עם PIR לאורך 4 שנים. יותר מ 90% מהנבדקים שהשלימו לפחות שישה מפגשי אימון נוירופידבק PIR דיווחו על שיפור משמעותי והקלה משמעותית במגרנות. שיפור משמעותי פירושו שנבדקים אלו היגיעו למצב בו היה להם קשה להבדיל בין כאב ראש רגיל למגרנה – כלומר רמות הכאב שלהם הופחתו באופן משמעותי . התוצאות מראות גם על ירידה בעוצמת הכאב במגרנות וגם על ירידה בתדירות הופעת המגרנות כתוצאה מטיפולי נוירופידבק HEG.24% מהנבדקים עזבו את הטיפול לאחר שישה מפגשים או פחות (מסיבות שונות, חלקם כספיות), ולמרות זאת 61% מהם דיווחו על שיפור משמעותי לאחר שש פגישות או פחות!

 

הבסיס הנוירופתולוגי של מגרנות עדיין לא ברור לחלוטין. השערתו של כרמן היא ש HEG PIR הינו יעיל לטיפול במגרנות כיוון שהאימון מחזק את השליטה המעכבת של ה PFC על חלק כלשהוא של גזע המוח הקשור להופעת מיגרנות.

לקריאה נרחבת אודות HEG לחץ כאן

קליפת מוח הקדם חזיתית (מצחית)

 

הפרעות אלו קשורות כולן לאפשרות של חוסר ויסות של קליפת המוח הקדם חזיתית (PFC ). זוהי השכבה החיצונית של המוח המצויה מאחורי המצח ועל ארובות העיניים. PFC הוא חלק חשוב במיוחד במוח. הוא מפותח מאד אצל בני האדם ולפעמים מכנה אזור ההוצאה לפועל של הפעילות המוחית.

 

הוא ממלא תפקיד מרכזי בהתנהגות תכליתית – קבלת החלטות , גיבוש וביצוע תוכניות וכוונות, תוך מניעת הסחות דעת מגירויים מסיחים. כל אזור ה PFC מרכז במוח את המשאבים הדרושים כדי לבצע את כוונותיו אלה, ומעריך את הפעולות במונחים של הצלחה או כישלון בעמידה ביעדים. PFC גם קשור מאוד למוטיבציה ורגש. יש ל PFC יכולת לעכב מבנים אחרים במוח הקשורים לרגשות , מה שמאפשר לך למשל לעקוף פחד גבהים כשאתה צריך לטפס על סולם .

רגשות קשורים רבות ליכולת קבלת ההחלטות שלנו. נראה כי ה PFC מגיע להחלטה דרך דימיון של התחושה שהיינו מרגישים כתוצאה מהשלכות ההחלטה העומדת על הפרק. אנו מדמיינים איך נרגיש אחרי קבלת ההחלטה וכך שוקלים לעיתים האם לקבל אותה או לא. PFC הוא רלוונטי במיוחד לרגשות חברתיים בגלל היכולת שלנו לדמיין מה אחרים חושבים ומרגישים באמצעות פעילותו של אזור זה.

הפרעות קשב וריכוז

 

ההתנהגויות שתוארו בסעיף הקודם, מהוות חלק מהבעיה של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. הם מוסחים בקלות על ידי מידע לא רלוונטי, מפגינים לעיתים אימפולסיביות , חוסר ארגון, חוסר תשומת לב, ורגישות ייתר. ADD היא הפרעת נוירולוגית ובדרך כלל התוצאה שלה הוא חוסר ויסות של ה PFC. יתכן ששורש הבעיה הוא בחלקים אחרים של מערכת הקשב ותשומת הלב (הכוללת אזורים רבים במוח), כגון מסלול דופאמין המשמש כמו "אספקת החשמל" לPFC.

 

קל יחסית לערער את ויסות קליפת המוח הקדם מצחית כיוון שהיא נמצאת בראש העץ הארגוני של הפעילות המוחית. מחקרי סריקת המוח הראו ירידה ואי יציבות של פעילות PFC אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז תחת מטלות חשיבתיות (בהם בדרך גלל רואים עליה בפעילות אזור זה). נוירופידבק HEG מראה תוצאות מבטיחות לאימון ושיפור הריכוז אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

עוד על תהליך האימון

neuro-feedback.jpg

אימון HEG מלמד את המוח לשפר את זרימת החמצן לאונה הקדם מצחית ובכך משפר תפקודים קוגניטיבים ורגשיים

mozog-efg-dioda-elektroda-detektor-lzi-klamat-klamar-clanokW.jpg

מיפוי הפעילות החשמלית של המוח (EEG) להבנת הדפוסים הקוגניטיבים, רגשיים, עיבוד שפתי ויסות חושי ודפוסי שינה

Happy-kid-png-19.png

מכון כושר למוח

למשך סדרה של מפגשים, ניתן לאמן את המוח לאזן דפוסים רצויים כמו שמאמנים את הגוף במכון כושר

bottom of page