top of page

מהו טיפול בנוירופידבק

טיפול בנוירופידבק היא שיטת אימון של גלי מוח.

קליניקת גלים לשיפור ואימון תפקודי מוח מתמחה בסיוע להתגבר על ADD/ADHD אצל ילדים ומבוגרים ובשיפור יכולות הלמידה.

 

נוירופידבק הוא סוג של אימון מוחי המשמש כמערכת תגמול למוח בכדי לאזן את דפוסי גלי המוח לטווח תפקודי אופטימלי יותר. זהו טיפול לא פולשני וידידותי שהוכח מחקרית כיעיל לשיפור תפקודים קוגניטיבים, רגשיים, סנסוריים, ודפוסי שינה.

 

נוירופידבק משתמש בתצוגות אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG) או המנצפלוגרפיה (HEG) בזמן אמת על מנת להמחיש את הפעילות המוחית וללמוד ויסות עצמי. נוירופידבק EEG משתמש בחיישנים אשר ממוקמים על הקרקפת על מנת למדוד את גלי המוח, בעוד ש HEG נוירופידבק משתמש בחיישני אינפרא אדום (IR) או בהדמיית תהודה מגנטית (fMRI) תפקודית למדידת זרימת הדם במוח. 

טיפול נוירופידבק.jpg

המוח שמאחורי הפרעות קשב וריכוז

ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) הם רבות אינטליגנטיים מאוד. יחד עם זאת, הפעילות המוחית האיטית שלהם (תטא), נמצאת ברמות גבוהות מהנדרש בקדמת המוח, מה שמפריע לריכוז ולימוד.

ניתן למדוד מצבים אלו על ידי EEG, אלו התדרים החשמליים בהם המוח מתפקד והוא גם כלי המדידה המשמש לאימון הילד / המבוגר לשנות ולשפר את תפקוד גלי המוח שלו.

 

תקוע בתטא

אנשים עם בעיות קשב וריכוז מעבירים יותר זמן מהרגיל במצבי תטא. הם אינם מסוגלים להתרכז לאורך זמן אך גם לא מסוגלים לצאת ממצבי גל התטא כאשר הם צריכים להתמקד ולכן משתמשים לעיתים קרובות בהתנהגות היפראקטיבית בכדי לעזור להגיע למצב גל בטא (ריכוז).

Brain-Waves.png

ארבעה תדרי מוח עיקריים

המוח מייצר ארבעה גלי או תדרי מוח עיקריים:

 

  • התדירות הגבוהה ביותר היא גל הבטא - נפש וגוף פעיל ועסוק, זיכרון לטווח קצר בשימוש.

  • השני בגובהו הוא גל האלפא, כאשר המוח והגוף במנוחה, רגועים ומשקפים, הזיכרון לטווח הארוך מופעל והלמידה קלה.

  • הגל השלישי בגובהו הוא גל התטא, התדר השני האיטי ביותר, מצב של רגיעה עמוקה המביאה יצירתיות ותובנות גבוהות כשהתת מודע נגיש.

  • האיטי ביותר הוא הדלתא, השולט בשינה עמוקה וחסרת חלומות ומדיטציה.

 

במהלך אימון הנוירופידבק הילד לומד כיצד לאמן את המוח שלו להגדיל את מצב הבטא ולהפחית את מצב התטא בבחירה שלו בלבד, כאשר הוא צריך להתרכז וכאשר הוא מקיים אינטראקציה חברתית ורגשית.

shutterstock_65066029.jpg

שלבי האימון בשיטת יעל לנגפורד

שלב 1 - מיפוי מוחי ואנליזה

QEEG הוא כלי להערכה אובייקטיבית ומדעית של תפקוד גלי המוח של האדם.

על מנת להתאים את טיפול הנוירופידבק לפעילות המוחית ולדפוסים הספציפיים של הילד שלך, במפגש הראשון יתקיים מילוי שאלונים ומיפוי של הפעילות המוחית. דבר זה יאפשר לנו לנתח את הדפוסים הספציפיים של חוסר האיזון ואת ההיבטים שצריכים לאזן במהלך הטיפול.

 

ברגע שהאנליזה הושלמה וייקבעו היעדים, נהיה מוכנים להתחיל!

האנליזה מאפשרת לך להכיר את המטפל שלך, לראות מה אנחנו עושים ולהבין מה אתה יכול לצפות מהאימון.

מיפוי מוחי.png

שלב 2 - אימונים

כעת, במשך 30-40 אימונים (45-50 דקות כל אחד), הילד שלך יאמן את המוח שלו כמו שאתה תאמן שריר במכון הכושר.

הילד יושב מול מסך, אלקטרודות EEG מחוברות לקרקרפת שלו וחיישן HEG ממוקם על המצח שלו. הוא משחק במשחק אשר הוא/היא יכולים להפעיל אותו ולהצליח בו רק על-ידי ריכוז. לאחר מספר של אימונים הריכוז של הילד משתפר, וככל שהוא מצליח כך התרגול נעשה קשה יותר וכך הוא מפתח עוד יותר את הגדלת מצב הבטא.

בסוף האימון, התוצאות של הפעילות המוחית ושל הביצועים מתווספות לתוצאות המפגשים הקודמים, וכך המטפל יכול לעקוב ולשתף את ההורים בתהליך, בשיפור ובהצלחה.

brain-exercise-train-learning-study-512.png

שלב 3 - תוצאות

בסוף סדרת האימונים, הילד שלכם יחווה יכולות למידה משופרות במידה ניכרת שיתבטאו בתחומים כגון:

  1. שיפור הריכוז והמיקוד בכיתה ובבית

  2. פיתוח אסטרטגיה לשימוש היום יומי שלו ב״איך אני גורם לעצמי להתרכז?״

  3. היכולת להשלים משימות, שיעורי בית וחיבורים

  4. שליטה על ההתנהגות האימפולסיבית או אגרסיבית ובחירת החלופות הנכונות לביטוי רגשות.

images.png

ילדים עם בעיות קשב וריכוז הם לעיתים פיקחים, חלקם באופן קיצוני, ויש להם דרך מיוחדת מאוד לתפוס את העולם סביבם. לחלק מהאמנים והממציאים הגדולים והטובים בעולם יש בעיות קשב וריכוז.

 

מטרת האימון במרכז גלים זה לא לשנות את זה או לקחת את זה מהם. אלא, המטרה היא לתת להם את הכלים לשפר את המיקוד והריכוז שלהם ולבנות את מצבם הקוגנטיבי אשר ישרת אותם בבית הספר ובעתיד בלימודים או עבודה, כאשר הם יבחרו להשתמש בהם.

 

כמו שאמרה ילדה קטנה במתיקות רבה, לאחר שהצליחה לסיים את האימונים בהצלחה, ״לפני שבאתי לגלים היה לי גמד אחד קטן שבא לשחק איתי ונהננו. הוא נהג להוציא אותי מהכיתה ולמנוע ממני לעשות שיעורי בית והיינו משחקים. אחרי שהייתי בגלים יש לי עכשיו שני גמדים! אחד לשחק איתו ואחד שיעזור לי להתרכז ולעשות את משימות הלימודים שלי״.

אימון מוחי משפר ומעלה את ה- IQ

 מרתק לציין כי ADD\ADHD או מחקרי לקויות למידה שהעריכו IQ לפני ואחרי האימונים מצאו בדרך כלל עליות IQ בעקבות אימון נוירופידבק. שיפורים אלה נעו בין שיפור ממוצע של 9 נקודות במחקר אחד (Linden, Habib, & Radojevic, 1996), לבין שיפור ממוצע של 12 נקודות במחקר אחר (L. Thompson and Thompson (1998), ממוצע של 19 נקודות במחקר אחר (Tansey, 1991), ואף על לעלייה ממוצעת של 23 נקודות (Othmer, Othmer, and Kaiser (1999).

עוד על תהליך האימון

neuro-feedback.jpg

אימון HEG מלמד את המוח לשפר את זרימת החמצן לאונה הקדם מצחית ובכך משפר תפקודים קוגניטיבים ורגשיים

mozog-efg-dioda-elektroda-detektor-lzi-klamat-klamar-clanokW.jpg

מיפוי הפעילות החשמלית של המוח (EEG) להבנת הדפוסים הקוגניטיבים, רגשיים, עיבוד שפתי ויסות חושי ודפוסי שינה

Happy-kid-png-19.png

מכון כושר למוח

למשך סדרה של מפגשים, ניתן לאמן את המוח לאזן דפוסים רצויים כמו שמאמנים את הגוף במכון כושר

bottom of page