top of page

האם יש תופעות לוואי לאימון גלי מוח בשיטת יעל לנגפורד?

עם ניסיון ארוך שנים של מרכז גלים (החל משנת 1995) לא נצפות או מדווחות תופעות לוואי שליליות בעקבות טיפול בניורופידבק בשיטת יעל לנגפורד. עובדה זו מתבססת על הגורמים להלן, שיוכלו גם להנחות את הלקוח בבחירת סוג האימון ומרכז השירות לאימון תפקודי מוח.

כלל ראשון: אימון או טיפול?

אף שרבים מתייחסים לתחום כ - טיפול בניורופידבק, למעשה מדובר באימון פיזיולוגי בדומה לאימון במכון כושר. באימון, שום פרוצדורה פולשנית או חודרנית אינה מיושמת על המוח. הציוד והחיישנים אינם מעבירים למוח שום גירוי.

שיטת אימון גלי המוח משמשת כמערכת משוב (דוגמת מראה) שמטרתה לשקף למוח בחזרה את מטרות האימון. המוח מגיב ומתאים את עצמו למשוב ובכך לומד ליצור וליישם את הדפוסים האלה בעצמו.

דוגמא לכך היא המשוב המתקבל מנסיעה על אופנים בפעם הראשונה שבה נפילה היא משוב שלילי, איזון על האופניים הוא משוב חיובי, וכך מתבצעת הלמידה. האופנים לא נותנות למוח את הלמידה אלא מספקות לו את המשוב על מנת שהוא ילמד בעצמו את הדרך להתייצב בכל תנאי הדרך.

כלל שני: חובת המעקב המקצועי הרציף לאורך האימון

מרכז גלים באופן מיוחד עורך בכל 10 מפגשים פגישת מעקב "גרפים" ודיווח אישי של הלקוח על מנת לוודא שלאורך כל התהליך ההתקדמות היא בהתאם להגדרת המטרות הראשוניות של האימון וכדי לוודא שהאימון מתבצע בצורה שמקדמת אל מטרות אלו.

 

 זו חלק מהסיבות מדוע אנו שומרים על אחוזי הצלחה מאוד גבוהים באימון בשיטת יעל לנגפורד.

מה עשויים לחוות לאחר אימון שלפעמים מתייחסים אליו כתופעת לוואי?

ישנם מקרים, בדך כלל בתחילת תהליך או בסיום מפגש ספציפי בלבד בהם לקוח עשוי להרגיש עייפות או לחילופין תופעה נדירה יותר של כאב ראש זמני.

 

שתי תופעות אלה הן פועל יוצא של אימון פיזיולוגי שלעיתים בהתחלה עשוי להרגיש אינטנסיבי בדומה לתחילת אימון במכון כושר. ישנם אנשים שיגדירו את החוויה כתופעות לוואי אך למעשה זהו סימן חיובי לעבודה שהמוח עושה במהלך מפגש אימון בן שעה - בדומה לכך ששרירים עייפים לאחר אימון במכון כושר.

אם עולות תופעות אלו של כאבי ראש או עייפות, הן מתרחשות בד"כ' בעקבות מפגש מסוים או תרגיל מסוים ולא כתגובה כוללת או מתמשכת לכלל תהליך האימון.

חשוב לציין שדיווח על "תופעות לוואי" (כאב ראש זמני ועייפות) הן נדירות, זמניות ולא נחשבות כמסוכנות. תופעות אלה מתפוגגות די במהירות אחרי המפגש ואם הלקוח חווה אותם, חשוב לעדכן את המאמן שלך על מנת שנעשה התאמות ספציפיות של התרגילים שלך ורמת הקושי שלהם.

מתי עלולות להופיע תופעות לוואי שליליות וכיצד להימנע מהם?

איש המקצוע שלך

 

תוכנית האימון הספציפית ללקוח צריכה להיות מורכבת על ידי איש מקצוע מתחום המוח עם הניסיון הרלוונטי בתחום, בהתאם ולאחר אבחון מקיף של הפעילות המוחית (QEEG).

 

לצערינו כלל זה אינו מתקיים ברבים מהמקומות המציעים שירות תחת התחום הכולל הנקרא ניורופידבק. אזורים שונים, מערכות שונות ותדרים שונים במוח מגיבים שונה לתרגול המוחי באופן שבו

 

אם תרגול מוגדר לא נכון על ידי מישהו שאינו מנוסה בתחום, עלולות להופיע תופעות לוואי שליליות.

מהם ההמלצות האימוניות שקיבלת מאיש המקצוע

 

לעיתים ניתן לראות המלצות של קליניקות לשכור או לרכוש מכשיר ולעשות אימונים ביתיים אינטנסיביים או אימונים בקליניקה בצורה שאינה תואמת את המטרות והצורך הראשוני שלשמו אדם הגיע לאימון.

 

תדירות האימונים והפסקות בין האימונים היא קריטית וחלק בלתי נפרד מהאימון, בדיוק כמו אימון בחדר כושר.

לצערנו קיבלנו פניות מאנשים שנפגעו כתוצאה מהנחיות לא נכונות של אנשי מקצוע שנתנו הוראה למתאמן לאמן אזור מסוים בתדר מסוים בלי לתת ללקוח רקע או רציונל של האימון הדרוש ובלי מעקב חוזר מצד איש המקצוע.

 

כך קיבלנו פניות מאנשים שהעלו תדרי מוח בעוצמות מוגזמות וגרמו לעצמם לתגובתיות שליליות משמעותיות וארוכת טווח.

מערכות גנריות ביתיות וקליניות

 

תופעות לוואי שליליות עולות אצל אנשים שחוו טיפול נוירופידבק או על ידי אנשי מקצוע לא מנוסים, או על ידי שימוש במערכות גנריות ביתיות וקליניות, ללא מיפוי ראשוני מקיף וללא מעקב צמוד על התגובתיות של הלקוח למפגש.

 

במרכז גלים אנו שומרים על קשר רציף לאורך כל הדרך עם המתאמן ובודקים אם עולים דברים ספציפיים הדורשים התייחסות בכל עת במהלך האימון .

מצבים נוירולוגים או רפואיים קודמים

 

חשוב לציין שאם ישנם מצבים נוירולוגים או רפואיים קודמים לזמן תחילת האימון יש חשיבות עליונה לדווח עליהם לחוקרת המוח של המרכז, עוד בזמן פגישת היעוץ, זאת כיוון שעשוי לעלות צורך להיות בתיאום עם הרופא לפני תחילת האימון (למשל אחרי תאונה או שבץ) או במצבים בהם צריך אישור רופא (כמו אפילפסיה)

ישנם מצבים רפואיים, נוירולוגים או הפרעות בריאות הנפש שבעקבותיהם עשוי הלקוח לחוש תופעות לוואי אחרי מפגש אימון. לרוב ישנן דרכים להפחית תופעות שכאלה, בהתאם למצב הרפואי ההתחלתי וחוות הדעת של הרופא.

bottom of page