top of page

אימון גלי מוח בשיטת נוירופידבק. מאת יעל לנגפורד

עודכן: 29 בינו׳

בשנים האחרונות הוכח שהשימוש בנוירופידבק (ביופידבק של גלי המוח, אימון גלי המוח), הראה תוצאות טובות מאד בהגברת תהליכי שימת הלב ושיפור הריכוז אצל ילדים ומבוגרים שאובחנו כסובלים מ– ADD/ADHD.


נוירופידבק: אימון גלי מוח בשיטת ניורופידבק לשיפור ריכוז וקשב אצל ילדים ומבוגרים.


נוירופידבק המכונה גם EEG ביופידבק או HEG הינו אפליקציה ספציפית של עיקרון הביופידבק, הטוען שאפשר להביא במידה מסויימת תהליכים פסיכולוגיים הניתנים למדידה להגברה ולתצוגה, לידי בקרה רצונית. בתרגול גלי מוח, מחברים בצורה קלה ופשוטה אלקטרודות על גבי הקרקפת של האדם, כתוצאה מכך מתקבל רישום של פעילותו החשמלית של המוח.

מידע זה מוצג כפידבק בפני האדם – בליווי צלילים אורות ותמונות.

האדם מקבל הדרכה ולומד לווסת את הפעילות המוחית שלו באמצעות אסטרטגיית משחק למטרות שונות וביניהן:


  • טיפול בהפרעות, כמו הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, אפילפסיה, טראומה, התמכרויות, כאב כרוני, מיגרנות…

  • תחזוקה בריאה של האדם.

נוירופידבק עוזר למוח האדם להתגמש ולהגיב לסיטואציות נתונות במגוון אופנים רחב.


השיטה

המטרה היא לתרגל את גלי המוח של האדם על מנת לנרמל את פעילותו המוחית, למלא משימות בצורה קשובה יותר: בהשקעת הזמן הדרושה למשימה, בפיתוח קשר עם הסביבה הן האנושית-חברתית והן האחריות לסביבה הדוממת (לא לחבל בחיות, חפצים וכד') ועוד.


גלי מוחו של אדם עם ADD/ADHD מתאפיינים במצב בו גלי החלימה בהקיץ (גלי טטה) דומיננטים יותר מאלו של הריכוז, המיקוד ותשומת הלב (גלי בטה). לעומת זאת – כאשר אדם נדרש לפעולה מרוכזת, עירנית, מודעת וכו', הוא נזקק לעבודה בגלי מוח מהירים יותר, במצב זה האדם מרוכז, ממוקד, מעורב במשימה, מבצע ביתר בהירות וביתר קלות ולעיתים מסוגל "לבלות" במשימה נתונה משך ארוך ומספיק תוך כדי משמעת עצמית ושמחת יצירה.


בסדרה של מפגשים המרכז גלים אנו מלמדים את האדם לשנות באופן רצוני את גלי המוח על מנת להגביר את (גלי הבטה) גלי הריכוז, תשומת הלב והערנות לסביבה.העבודה המעשית

העבודה המעשית מתבססת על אימונו של המוח. כפי שהרמת משקולת במשך הזמן מביאה לשריר חזק ומאומן ולכושר גופני, כך אימונם של גלי המוח למטרה רצויה, במשך סדרה של מפגשים מביאה (במקרה שהמטרה היא שיפור ריכוז) להשראת גלי הריכוז למשך זמן אורך יותר וקיצור משך הופעתם של רמת גלי הפיזור.


באופן מעשי האדם יושב מול מסך מחשב מחובר עם אלקטרודות על הקרקפת במקומות שנקבעו באופן ספציפי לו במפגש מקדים. במשך המפגש הוא מקבל משימות שונות –משחקים שהתקדמותו והצלחתו בהם תלויה ברמת הריכוז שלו. הוא בעצם מפעיל את המחשב ע"י המחשבה שלו (דרך האלקטרודות) ורואה את פעילות מוחו בשידור חי. ככל שהצלחתו מתקדמת, עולה רמת הקושי של המשחק, כך שעליו להעלות את רמת הריכוז שלו על מנת להצליח שוב.

בסיומו של כל מפגש מצטרפות תוצאות המפגש היחיד לתוצאות רצף המפגשים הקודמים והבאים אחריו – ליצור גרף התקדמות עבור כל אחת מן המשימות המרכיבות את המפגש.


מספר המפגשים והתוצאות תהליך שיפור הלמידה והריכוז אורך בממוצע 40 מפגשים אשר בסופם ועל פי המדדים הסופיים, משתפרים בצורה בולטת הפרמטרים הבאים:

  • הריכוז של האדם.

  • פיתוח אסטרטגיה עבור: "איך אני מתרכז".

  • מסוגלות להתחיל משימה, להשקיע בה ולסיים אותה.

  • מסוגלות לסנתז גרויים מהסביבה עם תהליכי החשיבה של האדם (הוא ער לסביבתו ומגיב אליה בצורה אקולוגית).


חשוב לנו לציין שבד"כ אנשים אלו הינם מאוד מיוחדים בחשיבתם המקורית, בהברקה שלהם, בתפיסתם את החיים שלהם ומסביבם. במידה מסוימת , הם אנשים בעלי העזה ומעוף לסחוף את העולם למקומות התפתחות ולרעיונות מיוחדים במינם שאדם "רגיל" מהשורה לא היה מעז להציע ולא לבצע.

השינוי שאליו אנו חותרים במטרה לנרמל את פעולת המוח של אנשים עם ADD/ADHD הוא עדין מאד ומאפשר לאנשים אלה ליישם עוד יותר טוב את תפיסתם המיוחדת. אין אנשים אלו בעייתיים אלא הבעתיים באופן שונה מ"הרגיל", וטוב שיש לנו כאלה בחברה שלנו ובעולם שלנו. כל מה שדרוש הוא מתן הכלים המסייעים להתרכז, להתמקד ולהוציא אל הפועל…

בגלים – המרכז הישראלי למיפוי ואימון תפקודי מוח, אנחנו מתרגלים את גלי המוח של הקליינט ADD/ADHD בשיטת נוירופידבק) , בשביל לאמן את המוח לייצר יותר גלים מהירים ולהאט את יצירת גלי המוח האיטיים בתרגול עצמי, ללא תרופות ובדרך מודעת – "כיצד להתרכז כאשר אני רוצה". זהו מעין "מכון כושר למוח" – לאמן את המוח באופן רצוני להתרכז, לנוח, ליצור וכו'.


איך שיטה זו פועלת ?

להפתעתנו, המוח מאד מאד סתגלתן ומסוגל ללמוד. המוח גם מסוגל ללמוד לשפר את תפקודו שלו עצמו, אם רק יתנו לו הדרכה, ורמזים לגבי מה לשנות. ע"י זימון מידע מתאים למוח איך הוא פועל (פידבק) וע"י הדרכתו לשינוי – הוא עושה זאת! מתקבל ספקטרום EEG שונה המעיד על השינוי ושינוי זה הוא תמידי.


יש לציין שאנשים הסובלים מ- ADD/ADHD הינם מאד מיוחדים בחשיבתם המקורית, בהברקה שלהם, בתפיסתם את החיים שלהם ומסביבם. במידה מסוימת, הם אנשים בעלי העזה ומעוף לסחוף את העולם למקומות התפתחות ולרעיונות מיוחדים במינם שאדם "רגיל" מהשורה לא היה מעז להציע ובטח לא לבצע.


השינוי שאליו אנו חותרים, במטרה לנרמל את פעולת המוח של אנשים עם הפרעות ADD/ADHD, הוא עדין מאד ומאפשר לאנשים אלה לישם עוד יותר טוב את תפיסתם המיוחדת.

コメント


bottom of page